Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 4069026
  • W tym roku: 69542
  • W tym miesiącu: 17166
  • Dziś: 382
  • Online: 6

Wystawa Igłą, dłutem, pędzlem przez pokolenia

 

Szczawnica 28.11.2015 - 24.01.2016

Już od soboty można oglądać w naszej Galerii wystawę poświęconą twórczości lokalnych twórców i regionalnym tradycjom. Zaprezentujemy Państwu prace czterech pokoleń rodziny Zachwiejów. Wystawa nosi tytuł: "Rodzina Zachwiejów. Igłą, dłutem, pędzlem przez pokolenia".

Na wystawie prezentowane są prace czterech pokoleń rodziny Zachwiejów. Seniorów Janiny i Tadeusza, ich dzieci: Wiktora, Ewy, Łukasza i Agnieszki Niezgody, wnuków: Artura, Bartosza, Kingi, Moniki , Kingi Zachwiei-Kapłon, Aleksandry Świder Natalii Niezgody i Emila Niezgody, a także prawnuków: Julii, Oli i Amelki Kapłon.

Oprócz kolekcji malarstwa na szkle obejrzeć można haft regionalny i użytkowy, rzeźbę w drewnie i kamieniu, szmaciane zabawki, a także ramki do obrazów.

Janina Zachwieja „Buliś" jest rodowitą szczawniczanka, pochodzi ze znakomitego rodu społeczników Malinowskich. Jej stryjem był Jan Malinowski - autor słynnego Wesela Góralskiego, w którym zawarty jest unikatowy szczawnicki folklor i zwyczaje. Pracowała w Muzeum Pienińskim, zawsze mocno zaangażowana w życie społeczne Szczawnicy i okolic. Jest członkinią Związku Podhalan, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych Grupa Twórcza „Pieniny" a także stowarzyszenia 60+. Z inicjatywy Janiny Zachwiei upamiętnione zostało miejsce martyrologii rodziny Fijasów, zamordowanych bestialsko przez hitlerowców. Swoją miłość do pienińskiej kultury niestrudzenie przekazuje kolejnym pokoleniom.

Tadeusz Zachwieja „Buliś" (zm.2008) - gazda, artysta, społecznik. Uznany twórca ludowy- rzeźbił w drewnie i kamieniu, haftował stroje góralskie. Wielokrotnie nagradzany na konkursach i festiwalach sztuki regionalnej m.in. podczas IV Biennale Krajów Nadbałtyckich w Toruniu, gdzie otrzymał pierwszą nagrodę. Był honorowy członkiem Związku Podhalan. Współorganizował Szczawnickie Spotkania Mendroli od ks. prof. Józefa Tischnera, a także cykl imprez tzw. Pienińskie Lato. Był przyjacielem ks. prof. Józefa Tischnera i Empedoklesem w jego "Historii filozofii po góralsku".

Organizatorzy: Fundacja Andrzeja Mańkowskiego, Grupa Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica S.A

 

Inne portale:
noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Beskidach noclegi w Karkonoszach