Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 4090372
  • W tym roku: 90888
  • W tym miesiącu: 20050
  • Dziś: 861
  • Online: 27

Zamek Dunajec w Niedzicy


Często mówimy o zamku w Niedzicy, jedzie się na zamek w Niedzicy, zwiedzało się zamek w Niedzicy ale mało kto wie pamięta, czy posługuje się prawdziwą właściwą nazwą zamku. Zamek Dunajec.
A trzeba nam wiedzieć, że tą nazwę znajdujemy w dokumentach z roku 1325 przy wzmiance o zapisaniu własności dla rodu Jana i Rukolfa, panów na Brzozowicy wnuków komesa spiskiego Rydygera z Tyrolu, który za nadaniem króla Węgier Andrzeja II w roku 1209 lokował Niedzicę.
Wiemy, że zamek do roku 1470 należał chociaż właściwie mówiąc pozostawał w dobrach potomków Rydygera a potem stał się własnością komesa spiskiego Emeryka Zapolyi.
Historia zamku jak niemalże każdego zamku to nieustanne zmiany właścicieli, popadanie w ruinę odbudowa a potem kolejna wojna, lub napad i ponowna rozbudowa.
Bliższe czasy: po I wojnie światowej zamek stał się własnością Salomonów i pod ich pieczą pozostawał do roku 1945. W roku 1948 rozpoczęto na zamku prace restauracyjne oraz odbudowę. Cześć zamku została przeznaczona na dom pracy twórczej Stowarzyszenia Historyków Sztuki a pozostałą cześć oddano zwiedzającym tworząc muzeum wnętrz i historii regionu spiskiego.
Na zamku od roku 1960 istnieje na baszcie stacja sejsmologiczna Zakładu Geofizyki PAN
Czytając historyjki związane z zamkiem Dunajec natkniemy się również na wzmiankę iż podobno zaraz po II wojnie światowej znaleziono inkaskie „kipu" czyli rodzaj pisma węzełkowego, na którym jest zapisana informacja gdzie znajduje się skarb. Ok. ale czy ktoś może wskazać gdzie znajduje się to „kipu"?

Zamek Dunajec to wspaniałe miejsce, plener, tło dla reżyserów oraz filmowców i stąd oglądając „Zemstę" z 1955 roku, czy też „Mazepę", albo seriale takie jak „Janosik" lub „Wakacje z duchami" z pewnością dostrzeżemy znajome kontury warowni.

A dzisiaj, a dzisiaj zapraszamy na zamek który nas ugości, przenocuje jak również w części do zwiedzania uraczy nas swoją historią.
Do zamku wiedzie "aleja". Za bramą wejściową i sienią znajduje się dziedziniec zamku dolnego. W obrębie tej części zamku mieszczą się pokoje gościnne, kawiarnia, a w dawnej sali balowej restauracja. W części muzealnej można zobaczyć tzw. komnaty Salamonów, wyposażone w przedmioty z XVI do XIX wieku.
Drewniane schody poprowadzą nas na taras widokowy. Przez kolejną bramę wiedzie wejście do zamku górnego i do zamkowych lochów, które służyły jako piwnice, a także jako więzienie (obecnie urządzono tu tzw. izbę tortur). Na skraju dziedzińca zamku górnego znajduje się studnia wykuta w lite wapiennej skale o głębokości około 60 m.

Z pewnością zamek jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc w Pieninach i warto zatrzymać się na nim, pozwiedzać i mimo czasem sporego tłoku i gwaru posłuchać szeptu historii. Zapraszamy!

Przydatne informacje logistyczne :

GODZINY OTWARCIA MUZEUM:


1.V - 30.IX wszystkie dni tygodnia w godzinach od 9:00 - 19:00
(ostatnie wejście godz. 18:30)


1.X - 30.IV od 9:00 do 16:00 z wyjątkiem poniedziałków i świąt
(ostatnie wejście godz. 15:30)


W święto Bożego Narodzenia i Wielkanoc muzeum nieczynne

W Wigilię i Wielką Sobotę od 10:00 do 13:00
(ostatnie wejście godz. 12:30)

Niedzica-Zamek 1, 34-441 Niedzica
tel. /fax: 18 2629480 18 2629489 18 2629473


Cennik - 12 zł bilet zwykły, 9 zł bilet ulgowy

bilet za zwiedzanie spichlerza czynnego tylko w okresie letnim wystawa "wozownia" w cenie biletu do zamku.

Niedzica zamek

Inne portale:
noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Beskidach noclegi w Karkonoszach