Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 2749906
  • W tym roku: 164768
  • W tym miesiącu: 3333
  • Dziś: 142
  • Online: 30

Rajd i Zlot Partyzancki na Turbaczu

W dniach 2-4 października 2015 r. odbędzie się Zlot Partyzancki w setną rocznicę urodzin mjr Józefa Kurasia „Ognia" 1915-2015.oraz X edycja rajdu edukacyjnego Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr Józefa Kurasia „Orła", „Ognia".

 

Honorowym Patronem Rajdu jest Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Andrzej Duda. Głównymi organizatorami tegorocznego rajdu są: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Gimnazjum nr 2 im. K. Przerwy-Tetmajera w Ludźmierzu, Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Zgrupowanie Partyzanckie „Błyskawica" i Fundacja „Pamięć i Wolność" w Waksmundzie. Inicjatywę wspiera: Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Małopolski. Gośćmi specjalnymi będą Zbigniew Kuraś (syn mjr. Józefa Kurasia), Kazimierz Paulo „Skała" (dowódca V kompanii ZP „Błyskawica") oraz Pani Zuzanna Kurtyka (Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich 2010).

Rajd adresowany jest przede wszystkim do młodzieży starszych klas gimnazjalnych oraz młodzieży ponadgimnazjalnej, aczkolwiek mogą w nim wziąć udział także osoby indywidualne, zainteresowane najnowszą historią Małopolski. Wzorem poprzednich lat, uczestnicy - tworząc samodzielne kilkuosobowe patrole - w pierwszym i drugim dniu rajdu będą przemierzać szlaki, wykonując w poszczególnych miejscach wyznaczone przez organizatorów zadania.

Rajd odbędzie się w Gorcach, z bazami w dwóch schroniskach znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie Gorczańskiego Parku Narodowego, na Turbaczu oraz na Starych Wierchach (z możliwością wyboru noclegu w schronisku lub namiocie). W czasie trwania rajdu uczestnicy poznają dzieje niepodległościowego podziemia zbrojnego z lat 1939-1947 na terenie Podhala i okolic. Dotrą do miejsc i obiektów związanych z historią walk o niepodległość Polski, częściowo osobiście będą mogli uczestniczyć w rekonstrukcji wydarzeń w terenie. Gośćmi, z którymi uczestnicy będą mieć okazję spotkać się drugiego dnia rajdu, będą kombatanci Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica" oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Zgłoszenia uczestników przyjmowane będą nie dłużej, niż do dnia 30 września 2015 r. pod adresem: rajd10@o2.pl. Tel. kontaktowy do Koordynatora Zlotu Partyzanckiego dr. Marcina Chorązkiego 666 010 647.

Wszystkie osoby, które nie będą brać udziału w Rajdzie organizatorzy zapraszają na Turbacz, gdzie przez trzy dni odbywać się będą spotkania i imprezy towarzyszące w ramach Zlotu Partyzanckiego w setną rocznicę urodzin mjr Józefa Kurasia „Ognia". Za tę część odpowiadać będzie przede wszystkim Stowarzyszenie Odra - Niemen. Przez wszystkie dni wydawane będą przybyłym na Zlot i zarejestrowanym osobom specjalne identyfikatory.

Program:

Dzień I - piątek (2 października):
- od godz. 14.00 - odbędzie się pierwsza część Zlotu Partyzanckiego, który zgromadzi uczestników Rajdu kwaterujących w schronisku na Turbaczu oraz młodzież ze szkół z terenu Podhala; będzie można spotkać w pobliżu schroniska na Turbaczu członków grup rekonstrukcyjnych, którzy zainscenizują partyzanckie obozowisko; dla zgromadzonych uczestników Zlotu koncert zagra bard „Żołnierzy Niezłomnych" Andrzej Kołakowski.

Dzień II - sobota (3 października):
- od godz. 10.00 będzie można zwiedzać obozowisko partyzanckie i spotykać się z członkami grup rekonstrukcyjnych na Turbaczu
- od godz. 10.00 do 16.00 na terenie schroniska będą prezentowane edukacyjne gry planszowe IPN
- o godz. 14.00 nastąpi spacer edukacyjny do miejsc związanych z działalnością partyzancką w Gorcach (m.in. Hala Wzorowa, Kiczora, Jaworzyna Kamienicka), który poprowadzi dr Dawid Golik
- przez cały dzień w schronisku będą miały miejsce projekcje filmów historycznych (po każdej projekcji dyskusja):
10.00 - „Ogień i inni" (reż. W. Wiśniewski)
11.30 - „Kwatera Ł" (reż. A. Gołębiewski)
13.00 - „Pani Weronika i jej Chłopcy" (reż. A. Pilarycz) - wprowadzenie Eugeniusz Gosiewski
14:30 - „Rączy" (reż. D. Walusiak)
16.00 - „My Ogniowe dzieci" (reż. T. Pawlicki)
- o godz. 17:30 - Panel Dyskusyjny - „Polacy na Kresach wczoraj i dziś"
- wieczorem „Partyzancka Watra"

Dzień III - niedziela (4 października):
- godz. 11.00 Msza Święta w Kaplicy Papieskiej na Polanie Rusnakowej pod Turbaczem
- ok. godz. 12.00 - koncert barda „Żołnierzy Niezłomnych" Andrzeja Kołakowskiego na Polanie Rusnakowej pod Turbaczem
- ok. godz. 13.00 - inscenizacja połączonych Grup Rekonstrukcji Historycznej obrazująca walki Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica" z siłami KBW i UBP w latach 1945-1947.
- ok. godz. 13.30 Apel Pamięci kończący Zlot Partyzancki.

Wszysy chętni do wzięcia udziału w Zlocie Partyzanckim oraz Rajdzie proszeni są o zapoznanie się z komunikatami na stronach organizatorów lub też o bezpośredni kontakt ze Sztabem Zlotu Partyzanckiego w osobach:

Adam Błaszczyk - dowódca Obozu Partyzanckiego w Starych Wierchach kryptonim „Groźny" (Gimnazjum nr 2 im. K. Przerwy-Tetmajera w Ludźmierzu): tel. 664 942 004
Jan Dudor - dowódca Obozu Partyzanckiego pod Turbaczem kryptonim „Herkules" (Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Zgrupowanie Partyzanckie „Błyskawica"): tel. 500 822 082.

 

Inne portale:
noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Beskidach noclegi w Karkonoszach