Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 2738152
  • W tym roku: 153014
  • W tym miesiącu: 27630
  • Dziś: 959
  • Online: 26

58. Konkurs Palm Wielkanocnych

58. Konkurs Palm Wielkanocnych organizowany przez Muzeum Regionalne im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju jest jednym z najstarszych konkursów w Polsce. Odbywa się bowiem od 1958 r. Zwyczaj wykonywania palm w okolicach Rabki jest nadal bardzo powszechny.

 

Tradycja wicia charakterystycznych bazi przekazywana jest często z pokolenia na pokolenie. Corocznie w Konkursie Palm Wielkanocnych bierze udział około 100 uczestników. Ta barwna impreza plenerowa przyciąga od wielu lat liczne grono miłośników kultury ludowej. Wpływa również na promocję tradycji i folkloru Zagórzan oraz kultur pogranicza góralskiego.

Tegoroczna edycja odbędzie się 20.03.2016 r. o godzinie 12:00. Konkurs jest najważniejszym wydarzeniem organizowanym przez Muzeum. Obchody święta rozpoczynają się od uroczystej mszy w neogotyckim kościele pw. św. Marii Magdaleny podczas, której palmy zgodnie z tradycją zostają poświęcone. Następnie uczestnicy podążają w uroczystym korowodzie do drewnianego XVII w. kościółka - muzeum gdzie w zabytkowym otoczeniu rozstrzygnięty zostanie konkurs.

Jury konkursowe składa się ze specjalistów: etnografów, którzy oceniają palmy w kategoriach: tradycyjna, współczesna, najpiękniejsza. W ich ocenie jury bierze pod uwagę użycie tradycyjnych materiałów, technikę wykonania, dekoracyjność, oraz nowatorskie ujęcie tematu. Oprawę artystyczną imprezy zapewniają zespoły regionalne, prezentujące dawne zwyczaje i obrzędy związane z Wielkanocą.


Program imprezy:

11:00 - uroczysta Msza w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Rabce Zdroju

12:00 - przejście uroczystej procesji z Chrystusem na osiołku do starego kościółka Muzeum

12:15 - rejestracja palm do konkursu

13:00 - obrady jury konkursowego

W trakcie obrad jury program artystyczny w wykonaniu zespołu regionalnego „Robcusie" i „Robcanie"


Konkursowi towarzyszyć będzie Kiermasz Wielkanocnych Przysmaków pt. „Alebabki..."

Serdecznie zapraszamy!!! Wstęp wolny

 

Inne portale:
noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Beskidach noclegi w Karkonoszach