Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 4096893
  • W tym roku: 97409
  • W tym miesiącu: 26571
  • Dziś: 1037
  • Online: 164

Gorce

Jest to pasmo górskie o kopulastych szczytach, zboczach porośniętych lasami oraz na znacznym obszarze o małym ruchu turystycznym. Właśnie te cechy stanowią może nie tyle o ich popularności, ale o niezwykłych walorach dla turystów lubiących wędrówkę w ciszy i samotności. Kolejną ich zaletą, widokową tym razem jest przepiękny widok na wyrastające z Podhala pasmo Tatr, które z tej odległości (około 30 km) widoczne są niemal na całej długości. Od najwyższego szczytu Tatr - Gierlacha (2655 m), Turbacz (1310 m) -najwyższy szczyt Gorców jest oddalony o 42 km.

 

Góry te leżą pomiędzy dolinami Dunajca oraz Raby. Zajmują obszar o powierzchni około 530 km2 i na około 40% powierzchni obszaru wznoszą się na wysokości od 600 do 800 m n.p.m. Najwyższymi szczytami są:
Turbacz (1310 m), Jaworzyna Kamienicka (1288 m) oraz Kiczora (1282 m). Wartym wspomnienia jest także szczyt Lubania (1211 m), który to tworzy tzw. Pasmo Lubania. Oddzielony jest on od Turbacza Przełęczą Knurowską (846 m) i jest w tej części Gorców najbardziej wyniosłym.

Gorce to rejon silnie nawodniony, z dużą ilością źródeł. W paśmie tym wyróżniamy jedenaście dolin, z których największą jest Dolina Kamienicy (około 33 km długości).

Klimat  jest typowo górski. Na wysokościach powyżej 1000 metrów, średnia roczna temperatura wynosi poniżej 4 st.C. Na obszarach niższych - do 600 metrów temperatura ta wynosi około 6 st.C. Okres wegetacyjny w Gorcach to około 150-160 dni. Ilość opadów waha się od 720 mm w dolinach do około 1350 mm rocznie na Turbaczu. Pokrywa śnieżna zalega od 80-240 dni, a roczna ilość dni z mgłą w wyższych partiach Gorców sięga 140.

Flora i fauna w Gorcach jest typowa dla całego pasma Beskidów. Występują tutaj takie zwierzęta jak jelenie, sarny, dziki, rysie czy wilki. Od 1984 roku można tu spotkać także niedźwiedzia, które prawdopodobnie przywędrował tutaj z okolic słowackiego Spisza. Z ptaków występują tutaj m.in. orzeł przedni, myszołów, trzmielojad, kobuz, jastrząb, sowy (różne gatunki) oraz kuraki leśne.

Roślinność Gorców należy zacząć omawiać od lasów - gdyż stanowią one około 95% powierzchni całego pasma. Dominującymi drzewami są świerk, buk i jodła, a częstymi także modrzew, jawor, wiąz górski i jesion. Nieliczne hale i polany, które można spotkać na terenie Gorców są efektem działalności człowieka. Z roślin niskich należy wspomnieć głównie o roślinach naczyniowych (około 1000 gatunków), a także mchach i porostach (około 700 gatunków).

Gorczański Park Narodowy - istnieje od roku 1981. Został powołany w celu ochrony tutejszej flory i fauny, przepięknych borów karpackich, a także roślinności alpejskiej i subalpejskiej. Obejmuje on teren o powierzchni 7019 ha, z czego około 93% powierzchni stanowią lasy. W jego zasięgu nie znajduje się najwyższy szczyt Gorców - Turbacz (1310 m), najwyższym szczytem znajdującym się w graniach parku jest Jaworzyna Kamienicka (1288 m). Obejmuje on także dwa duże grzbiety: Turbacz - Kudłoń, Turbacz - Gorc.

 

Inne portale:
noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Beskidach noclegi w Karkonoszach