Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 2733399
  • W tym roku: 148261
  • W tym miesiącu: 22877
  • Dziś: 11
  • Online: 33

Muzeum Pienińskie zmieni siedzibę

 

Wkrótce placówka muzealna z Placu Dietla w Szczawnicy zostanie przeniesiona do Szlachtowej. Otwarcie Muzeum Pienińskiego w nowym miejscu zaplanowano na wrzesień br.

 

Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya zajmowało do teraz piętro zabytkowej XIX-wiecznej willi "Pałac", która wróciła do swoich dawnych właścicieli - spadkobierców rodziny Stadnickich. Stąd konieczność zmiany siedziby placówki. Obecnie trwa generalny remont dawnej strażnicy w Szlachtowej, która była kiedyś siedzibą Straży Granicznej. Całkowity koszt inwestycji, współfinansowanej ze środków unii europejskiej w ramach Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska- Republika Słowacka to niemal 4 mln złotych.

- Na dzień dzisiejszy budynek jest już wykończony, trwa jego adaptacja i prace w około budynku. Powstanie tam amfiteatr i parking dla zwiedzających. Termin zakończenia prac przewidziany jest na koniec czerwca 2014 roku. Później nastąpi przenoszenie eksponatów i urządzanie muzeum - mówi Grzegorz Niezgoda burmistrz Szczawnicy.

Muzeum otwarte zostało w 1959 roku. Najpierw jego siedzibą były sale w Dworcu Gościnnym. W pożarze w 1962 roku drewniana konstrukcja Dworca została doszczętnie zniszczona, a uratowane i ocalałe zbiory muzealne zostały umieszczone w willi Pałac na Palcu Dietla. Muzeum wznowiło swoją działalność w 1972 roku i stanowi oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Zbiory znajdujące się tam obejmują eksponaty związane z historią Szczawnicy oraz życiem górali pienińskich w okresie pierwszej połowy XX wieku. Ponadto są też ekspozycje etnograficzne (m.in. malowane godła domów, które dawniej zastępowały numery budynków w Szczawnicy) oraz zbiory biograficzne, związane z osobami Józefa Szalaya i Jana Wiktora.

strona muzeum www tutaj

Inne portale:
noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Beskidach noclegi w Karkonoszach